Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, i archeologiczne.

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest "muzeum secesji". Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach kamienicy przy ul. Tumskiej 8 i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii - galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku.

Obok secesji znajduje się tu również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat.

Otwarta pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowana wystawa „X Wieków PłockaPłock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy” mieści się na 3 piętrach nowego budynku tuż przy kamienicy na ul. Tumskiej 8 i przedstawia 1000 lat bogatej historii miasta Płocka.

Od 2013 roku oddziałem muzeum jest również Muzeum Żydów Mazowieckich mieszczące się w odrestaurowanym budynku małej synagogi przy ulicy Kwiatka 7.

W 2015 roku po remoncie muzealnego Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B, otwarte zostały ekspozycje etnograficzne "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata" i "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji" a także wystawa malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa.

Do zwiedzania zapraszamy także do Wiączemina k. Płocka, gdzie mieści się Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego. Jest to obiekt oddany w 2018 roku dla zwiedzających. Dzięki niemu możemy poznać ciekawą kulturę o oraz architekturę osadników terenów nadwiślańskich. 

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Administrator
  • Data udostępnienia w BIP: 2020-07-06 13:15:44
  • Informacja zaktualizowana przez: Administrator
  • Data ostatniej aktualizacji: 2020-07-06 13:15:44
  • Liczba odsłon: 8785
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 517037]

przewiń do góry